ideidincorcodus

Just another WordPress.com site

Documentare

In timp ce-mi oboseam neuronal singuratic in incercarea de a va povesti cam prin ce peripetii am trecut eu in minivacanta de 1Mai, am primit aceste informatii pe mail asa ca nu m-am putut abtine si iar le-am impartasit lumii inconjuratoare. Linku-rile de mai jos sunt aferente unor documentare. Sincera sa fiu n-am verificat daca o data cu accesarea lor si functioneaza, deoarece sunt un angajat mai mult decat model care nu-si pierde timpul cu prostii la munaca (not!). Sper sa le puteti viziona pe cele pe care doriti! Lista e destul de lunga si unele titluri chiar mi-au trezit interesul, iar pe altele deja le-am vazut.
Asa ca dupa ce am fost intrerupta din scris, va fac cunoscute aceste documentare prin intermediul acestei postari si revin la povestioara mea pe care sper sa o termin pana cel tarziu diseara (…sau hai ca si maine e o zi, insa as vrea totusi sa mai apuc si eu sa scriu din cand in cand pe aici, ca de cand a venit primavara am cam lasat tehnologia pe planul secund, acum abonandu-ma la plimbari lungi prin padurea de langa casa avandu-l companion nelipsit pe Boris, catelul maidanez)

Istorie
1. Ultima Reduta http://filmedocumentare.com/ultima-reduta/
2. Goții sălbatici http://filmedocumentare.com/gotii-salbatici/
3. Megastructuri antice – Angkor Wat http://filmedocumentare.com/megastructuri-antice-angkor-wat/
4. Bătălia de la Monte Cassino http://filmedocumentare.com/batalia-de-la-monte-cassino/
5. Povestea Cartofului http://filmedocumentare.com/povestea-cartofului/
6. Mata Hari, dansatoarea-spion http://filmedocumentare.com/mata-hari/
7. Hiroshima: o zi Doua http://filmedocumentare.com/hiroshima-a-doua-zi/
8. Oamenii cavernelor http://filmedocumentare.com/oamenii-carvernelor/
9. Rasputin – diavolul încarnat http://filmedocumentare.com/rasputin-diavolul-incarnat/
10.În căutarea destinului – Orientul Mijlociu http://filmedocumentare.com/in-cautarea-destinului-orientul-mijlociu/
11. Cavalerii de Malta http://filmedocumentare.com/cavalerii-de-malta/
12. Ginghis Han – Povestea unui Multe cuceritor http://filmedocumentare.com/ginghis-han-povestea-unui-cuceritor/
13.Armata pierduta a lui Napoleon http://filmedocumentare.com/armata-pierduta-a-lui-napoleon/
14.Tunurile uriașe ale lui Hitler http://filmedocumentare.com/tunurile-uriase-ale-lui-hitler-2/
15.KGB ș i Razboiul clandestin împotriva României http://filmedocumentare.com/kgb-razboiul-clandestin-impotriva-romaniei/
16.Jack Spintecatorul http://filmedocumentare.com/jack-spintecatorul/
17.Utopia trăită – Revolutia spaniola http://filmedocumentare.com/utopia-traita-revolutia-spaniola/
18. Dictatura lui Ion Antonescu http://filmedocumentare.com/dictatura-lui-ion-antonescu/
19. Cum sa furi o Identitate: Românii din Timoc http://filmedocumentare.com/cum-furi-o-identitate-romanii-din-timoc/
20. Masacrul de pe Plaja Omaha http://filmedocumentare.com/masacrul-de-pe-plaja-omaha/
21. Atena – Democratie Despre Adevărul http://filmedocumentare.com/atena-adevarul-despre-democratie/
22. Arma SECRETA a Japoniei http://filmedocumentare.com/arma-secreta-a-japoniei/
23. Dictatura regelui Carol al II-lea http://filmedocumentare.com/dictatura-lui-carol-al-doilea/
24. Un Fost O Data din Transilvania http://filmedocumentare.com/a-fost-odata-transilvania/
25. Dezastrul de la Cernobîl http://filmedocumentare.com/dezastrul-de-la-cernobil/
26. Masacrul din Tienanmen http://filmedocumentare.com/masacrul-din-piaa-tienanmen/
27. Golgota Basarabiei http://filmedocumentare.com/golgota-basarabiei/
28. Sub controlul Poporul: STASI http://filmedocumentare.com/stasi-poporul-control/
29. Castelul Peleș, Resedinta de vara a Regilor României http://filmedocumentare.com/castelul-peles-resedinta-de-vara-a-regilor-romaniei/
30. Ascensiunea si sfârșitul Sangeros al Romanovilor http://filmedocumentare.com/ascensiunea-sfarsitul-sangeros-al-romanovilor/
31. Spărgătorii de Coduri http://filmedocumentare.com/spargatorii-de-coduri/
32. Biblia Secreta – Cavalerii Templieri http://filmedocumentare.com/biblia-secreta-cavalerii-templieri/
33. 42 de Planuri de asasinare a lui Hitler http://filmedocumentare.com/42-de-planuri-de-asasinare-lui-hitler/
34. Scandaluri version Egiptul Antic http://filmedocumentare.com/scandaluri-egiptul-antic/
35. Teleenciclopedia – Istoria Indiei http://filmedocumentare.com/teleenciclopedia-istoria-indiei/
36. Indestructibilul Titanic http://filmedocumentare.com/indestructibilul-titanic/
37. 1929 – Marele Crah http://filmedocumentare.com/1929-marele-crah/
38. Nazistștii și Misterul gemenilor lui Mengele http://filmedocumentare.com/nazistii-si-misterul-gemenilor-lui-mengele/
39. Blindatele de pe Dunăre http://filmedocumentare.com/blindatele-de-pe-dunare/
40. Napoleon al III-lea și Tanara Romanie http://filmedocumentare.com/napoleon-al-3-lea-si-tanara-romanie/
41. Genocidul sufletelor – Experimentul Pitești http://filmedocumentare.com/genocidul-sufletelor-experimentul-pitesti/
42. Cele ș Apte MINUNI ale Egiptului Antic http://filmedocumentare.com/cele-sapte-minuni-ale-egiptului-antic/
43. Cine la OPC pe Rasputin? http://filmedocumentare.com/cine-l-a-ucis-pe-rasputin/
44. Basarabia – Prabușirea unei lumi http://filmedocumentare.com/basarabia-prabusirea-unei-lumi/
45. Independent a României http://filmedocumentare.com/independenta-romaniei/
46. ​​Nefertiti, regina Egiptului http://filmedocumentare.com/nefertiti-regina-egiptului/
47. Moștenirea Dacilor, pe apa Sâmbetei http://filmedocumentare.com/mostenire-dacilor-pe-apa-sambetei/
48. România în anii Marelui Razboi (15 episoade) http://filmedocumentare.com/romania-anii-marelui-razboi-15-episoade/
49. Memorialul Durerii (integral, 35 de episoade) http://filmedocumentare.com/memorialul-durerii-integral-35-episoade/
50. CEI mai diabolici Oameni DIN Istorie – Stalin http://filmedocumentare.com/cei-mai-diabolici-oameni-din-istorie-stalin/
51. Momente de răscruce ale istoriei (7 episoade) http://filmedocumentare.com/momente-de-rascruce-ale-istoriei/
52. Răscoala lui Horea, Cloșca și Crisan http://filmedocumentare.com/rascoala-lui-horea-closca-si-crisan/
53. Antica Roma – Mărirea și decaderea unui imperiu (6 aliați) http://filmedocumentare.com/roma-antica-marirea-si-decaderea-unui-imperiu/
54. Astrospionii http://filmedocumentare.com/astrospionii/
55. Auschwitz – nazistștii și soluția finala (serial BBC) http://filmedocumentare.com/auschwitz-nazistii-solutia-finala/
56. CEI mai diabolici Oameni din Istorie – Vlad Tepes http://filmedocumentare.com/cei-mai-diabolici-oameni-vlad-tepes/
57. Egiptul magic (8 episoade) http://filmedocumentare.com/egiptul-magic-8-spisoade/
58. Megastructuri antice – Alhambra http://filmedocumentare.com/megastructuri-antice-alhambra/
59. Hiroshima http://filmedocumentare.com/bomba-atomica-hiroshima-nagasaki/
60. Bătălia de la Cernobâl http://filmedocumentare.com/batalia-de-la-cernobal/
61. Megastructuri antice – Petra http://filmedocumentare.com/megastructuri-antice-petra/
62. Megastructuri antice – Colosseumul http://filmedocumentare.com/megastructuri-antice-colosseumul/
63. Megastructuri antice – Hagia Sofia http://filmedocumentare.com/megastructuri-antice-hagia-sofia/
64. Știința un SECRETA a Islamului http://filmedocumentare.com/stiinta-secreta-a-islamului/
65. Megastructuri antice – Machu Picchu http://filmedocumentare.com/megastructuri-antice-machu-picchu/
66. Antonescu ș i România Intre ’40 ș i ’44 http://filmedocumentare.com/ion-antonescu-romania-40-44/
67.Ceaușescu – Ascensiunea și decaderea lui http://filmedocumentare.com/ceausescu-ascensiunea-si-decaderea/
68. Secretele Marelui Zid chinezesc http://filmedocumentare.com/secretele-marelui-zid-chinezesc/
69. Eminescu ș i culisele unui Multe asasinat politic http://filmedocumentare.com/mihai-eminescu-culisele-unui-asasinat-politic/
70. Bizanțul – IMPERIUL Pierdut http://filmedocumentare.com/bizantul-imperiul-pierdut/
71. Secretele Orașului Interzis http://filmedocumentare.com/secretele-orasului-interzis/
72. Ordin de Lupta împotriva uitării http://filmedocumentare.com/ordin-de-lupta-impotriva-uitarii/
73. Aurul lui Hitler http://filmedocumentare.com/aurul-lui-hitler/
74. Executia Ceaușeștilor http://filmedocumentare.com/executia-ceausestilor-atentatul-esuat-din-1985/
75. Cold Waves – Razboi pe Calea undelor http://filmedocumentare.com/cold-waves-razboi-pe-calea-undelor/
76. Ce știau anticii – Egiptenii http://filmedocumentare.com/ce-stiau-anticii-egiptenii/
77. Marele jaf communist http://filmedocumentare.com/marele-jaf-comunist/
78. Executia mareșalului Ion Antonescu (+ prelucrarea DIN scenă) http://filmedocumentare.com/executia-lui-ion-antonescu-scene-din-proces/>
79. mineriadei DIN 13-15 iunie 1990 http://filmedocumentare.com/mineriada-din-13-15-iunie-1990/
80. Țara Motilor – O Istorie nescrisă http://filmedocumentare.com/tara-motilor-istorie-nescrisa/
81. Transilvania – Istorie, Legenda și mister http://filmedocumentare.com/transilvania-istorie-legenda-mister/
82. Vasile Mămăligă – ajuns Moldoveanul Erou național version Indonezia http://filmedocumentare.com/vasile-mamaliga-moldoveanul-ajuns-erou-national-in-indonezia/
83. România ș i dictaturile EI – Mișcarea Legionară http://filmedocumentare.com/romania-si-dictaturile-ei-miscarea-legionara/
84. Arme, Viruși și oțel http://filmedocumentare.com/arme-virusi-si-otel/
85. În căutarea civilizațieitiei dispărute: Oglinda cerurilor http://filmedocumentare.com/in-cautarea-civilizatiei-disparute-oglinda-cerurilor/
86. Povestea sovietelor http://filmedocumentare.com/povestea-sovietelor/

MEDIU
1. Un om, o vacă, o planeta http://filmedocumentare.com/un-om-o-vaca-o-planeta/
2. Parcul Național Munții Măcinului http://filmedocumentare.com/parcul-national-muntii-macinului/
3. Plus2 Celsius http://filmedocumentare.com/plus2celsius/
4. Cum a supraviețuit Cuba crizei Petrolului http://filmedocumentare.com/cum-a-supravietuit-cuba-crizei-petrolului/
5. Japonia version dezastru. Tsunami-ul de la Fukushima http://filmedocumentare.com/japonia-in-dezastru-tsunami-fukushima/
6. Trezirea la Realitate – criza Cu Petrolului http://filmedocumentare.com/trezirea-la-realitate-criza-petrolului/
7. Caii sălbatici din Delta Dunării http://filmedocumentare.com/caii-salbatici-din-delta-dunarii/
8. Salina Turda – 13,5 Milioane de ani de Istorie http://filmedocumentare.com/salina-turda-13-5-milioane-de-ani-de-istorie/
9. Cutremurul DIN 1977. Sub dărâmături Bucurestiul http://filmedocumentare.com/cutremurul-din-1977-bucurestiul-sub-daramaturi/
10. fatale calitate SASE http://filmedocumentare.com/sase-grade-fatale/
11. Tsunami: cand Valul a lovit http://filmedocumentare.com/tsunami-cand-valul-a-lovit/
12. Planeta miraculoasă (II): Pământul înghețat http://filmedocumentare.com/planeta-miraculoasa-2-pamantul-inghetat/
13. miraculoasă Planeta (I): Trecutul violent http://filmedocumentare.com/planeta-miraculoasa-trecutul-violent/
14. Ada Kaleh – Insula dinamitată de Ceaușescu http://filmedocumentare.com/ada-kaleh/
15. Al Gore – Un Adevar incomod http://filmedocumentare.com/al-gore-un-adevar-incomod/
16. Încălzirea globală http://filmedocumentare.com/incalzirea-globala/

PS: ma scuzati ca a durat atata pana asa actualizez toate link-urile dar nu stiu ce a avut calculatorul asta de mi-a facut figuri nesuferite. Acum sper sa fie ok.

Vizionare placuta celor interesati!

Anunțuri

9 comentarii la “Documentare

  1. iluminisme
    13 Mai 2014

    ooo, numai bun de referate 😛

  2. ideidincorcodus
    13 Mai 2014

    M a bucur ca iti sunt folositoare 🙂

  3. iluminisme
    13 Mai 2014

    e mai usor sa te documentezi vizual 🙂

  4. Faina colectie de documentare.
    Ma voi uita si eu la cateva. Merci de idei 😀

  5. Ana
    14 Mai 2014

    Impresionanta colectie….Timp sa fie! 🙂

  6. ideidincorcodus
    14 Mai 2014

    Sper sa-ti placa! Macar sunt multe si ai de unde allege. 🙂

  7. ideidincorcodus
    14 Mai 2014

    Acum este un moment bun pentru a viziona macar cateva, cat e vremea asta mohorata, ca pe urma daca vine caldura, iar nu mai avem chef de stat in casa la calculator.

  8. Ana
    14 Mai 2014

    Da,da,da…la asta m-am gandit si eu… 🙂
    Nici un caz pe vreme cu soare nu pot sta locului…

  9. calinakimu
    15 Mai 2014

    Ce sa zic…?! Am atata de lucru pe „afara” …incat timpul asta” infinit”…nu-mi ajunge…Cand sa mai citesc, cand sa mai scriu ? Articolele le scriu dimineata devreme cu ochii carpiti de somn. Noroc ca subiectele sunt incitante si ma „trezesc”. Cand ploua…mai fac rame de stupi, reparatii prin casa, sau scriu…
    Oricum, voi gasi timp si pentru unele documentare ale caror titluri m-au atras…
    Ai facut o treaba buna sa le aduni la un loc…de toate, pentru toti…

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

lolamajeure

sex. intimitate. discuţii nocturne

WHEN CULTURES COLLIDE

A PERSIAN AND ROMANIAN BLOG

Blogul unei tipe oarecare

"O zi în care nu ai râs este o zi pierdută"

Deliciu Mic

Cadouri personalizate, Figurine de tort pentru nunta - personalizate, Accersorii si Bijuterii Handmade

High street mania

diy & fashion blog

TRAVELLING THE WORLD SOLO

The ultimate guide for independent travellers seeking inspiration, advice and adventures beyond their wildest dreams

De la noi din casa

De prin casa adunate

Cartea cu desene

Un loc in care am stins deznadejdea si am aprins speranta! Un loc cu praf de vise implinite!

Cristina Boncea

01.01.1998

Lumea lui Dromihete

Stiri, editoriale, analize, pamflete

COMPLEXUL OTOPENI

Traian Băsescu - "considerați că v-am consultat"!

andreinewcreation

Nu-mi dați sfaturi. Știu sa greșesc și singur

Almira Events

Creative Ideas - Wedding Planning - Floral Design

notes from a dog walker

stories from the sidewalk

28 Rue Madeleine

Stories, photos, travel and other drugs

VATRAmea

povestea reinvierii unei casute aflate intre dealuri, pe malul unui rau de munte

Confesiuni

Păstrează momente și oameni printre gândurile tale. . .

Too dear

Style, Spice & Everything Nice

%d blogeri au apreciat asta: